دسترسی سریع

تهدید چیست و چه مجازاتی دارد؟

تهدید چیست

امروزه تهدید به یکی از جرائم رایج در کشور تبدیل شده و پرونده‌های زیادی در دادگاه به این مسئله اختصاص دارد. تهدید به معنای ترساندن دیگران با در خطر قرار دادن جان، آبرو، مال، خانواده و… است که برخی مواقع با هدف مجبور کردن افراد برای انجام عملی از آن استفاده می‌شود. از شما دعوت می‌کنیم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در زمینه مفهوم تهدید، انواع و مجازات تهدید خدمت شما ارائه نماییم.

تهدیدها گاهی به بروز جرائم دیگری نیز ختم خواهند شد. اما، بر اساس قانون حتی تهدیدهایی که عملی نمی‌شوند و درواقع پوچ و باطل هستند نیز جرم محسوب شده و مجازاتی برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. گفتنی است، جرم تهدید از سه عنصر قانونی، مادی و معنوی تشکیل شده است که کنار هم قرارگیری این عناصر منجر به بروز آن خواهد شد.

انواع تهدید

تهدید انواع مختلفی دارد، بااین‌حال می‌توان این جرم را به سه دسته کلی تقسیم‌بندی کرد که عبارت هستند از:

1. تهدید برای مجبور کردن فرد به انجام برخی اعمال

در این نوع از تهدید مجرم دیگران را وادار می‌کند تا اعمال غیرقانونی و مجرمانه‌ای را به انجام برسانند. برای مثال آن‌ها را به انجام کارهایی نظیر فروش مواد مخدر، قتل، سرقت و… مجبور می‌نماید.

2. تهدید نفسانی

در این روش، مجرمان آسیب‌ها و ضررهای جسمانی برای بِزه‌‌دیده یا عزیزان او ایجاد می‌کنند تا وی را بترسانند. ازجمله این تهدیدها می‌توان به تهدیدهایی در رابطه با به قتل رساندن و یا زخمی کردن فرد اشاره کرد.

انواع تهدید؛ نفسانی، حیثیتی و...

3. تهدید حیثیتی

اصولا این نوع از تهدید به جرائمی همچون اخاذی و باج‌گیری ختم خواهد شد. در چنین تهدیدهایی فرد را با کارهایی همچون پخش عکس‌های خصوصی او در شبکه‌های مجازی و یا افشای رازهایش می‌ترسانند و به این ترتیب از وی پولی را به‌عنوان حق‌السکوت دریافت می‌کنند.

حکم و مجازات تهدید چیست؟

بر اساس قوانین کشور، متهمان به جرم تهدید به مجازاتی برابر با 1 ماه الی 1 سال حبس محکوم می‌شوند. البته چنین جرمی می‌تواند به 74 ضربه شلاق تبدیل شود. همچنین، در دادگاه بر اساس شرایط فرد خاطی و در نظر گرفتن دیگر موارد، یکی از این مجازات‌ها حکم خواهد شد.

این امکان وجود دارد که در صورت رضایت بِزه‌دیده، قاضی تخفیفی در مجازات قائل شود و یا به کل، از بررسی و پیگیری پرونده صرف‌نظر کند.

درجه مجازات تهدید

ازآنجایی‌که تهدیدها ازجمله جرائمی هستند که درجه 6 محسوب می‌شوند، امکان تعلیق در اجرای حکم صادر شده در رابطه با این جرم و تعویق در صدور حکم وجود دارد.

سخن پایانی

همان‌طور که با مطالعه این مطلب متوجه شده‌اید، جرائمی همچون تهدید (Threat) قابل پیگیری بوده و شما می‌توانید با مراجعه به مراجع قانونی، شکایت خود را مطرح نمایید. گفتنی است، برای ثبت شکایات خود باید مشخصات خاطی، مکان بروز جرم و مدارکی همچون پیامک‌های تهدیدآمیز و موارد این‌چنینی که بتواند ادعای شما را به اثبات رساند را ارائه دهید. همچنین، برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم به وکیل پایه یک دادگستری که تخصص کافی در زمینه حقوق کیفری داشته باشد، مراجعه کرده و با آن مشورت نمایید. در آخر از شما می‌خواهیم اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، با ما در میان بگذارید.

 

5/5 (1 امتیاز)

Get legal advice

مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

مشاوره تلفنی با وکیل پایه یک دادگستری

دریافت مشاوره
با نشر این مطلب، به افزایش آگاهی دیگران کمک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *