دسترسی سریع

خیانت در امانت چیست و چه مجازاتی دارد؟

خیانت در امانت چیست

خیانت در امانت یکی از جرائمی است که علیه اموال صورت می‌گیرد. در رابطه با این مسئله آیات و روایت زیادی در اسلام وجود دارد. همچنین، جرم خیانت در امانت در قوانین کشور ما نیز جرم به حساب می‌آید و متخلف مجازات می‌شود. در زبان عامیانه، زمانی که مالی قابل جابه‌جایی به کسی داده می‌شود تا برای مدتی از آن نگه‌داری نماید و سپس این اموال را بازگرداند، اما فرد آن را بر نمی‌گرداند، مرتکب این عمل شده است.

درحالی‌که در قانون، این مسئله بسیار گسترده است و به همین تعریف کلی ختم نمی‌شود. در بخش زیر تمامی مصادیق چنین جرمی را آورده‌ایم که با چیستی آن آشنا شوید.

مصادیق جرم خیانت در امانت چیست؟

استعمال: اگر فرد از امانتی که به او سپرده شده است، استفاده کند و آن را به مصرف برساند، متخطی است و می‌توان از او شکایت کرد. به‌عنوان مثال، کسی برای مدتی اتومبیلش را به یکی از اقوام خود می‌سپارد، اما آن فرد از خودرو برای کار، مسافرت و… استفاده می‌کند.

تصاحب: چنانچه شخصی که مالی به او سپرده شده، به‌گونه‌ای رفتار کند که گویا خود صاحب آن اموال است، مرتکب جرم می‌شود. برای مثال، خانه‌ای که نزد او به امانت گذاشته‌اند را اجاره دهد، بفروشد و…

اتلاف: این مورد به معنی نابودی و تلف کردن مال به امانت گذاشته شده است و می‌تواند کل و یا بخشی از آن را شامل شود. مثلا شخص امین، مالی که به او سپرده‌اند را به آتش بکشد.

مفقود کردن: در این روش، فردی که اموالی را به امانت گرفته به‌جای تخریب مال، آن را غیرقابل دسترس می‌کند. به‌عنوان مثال، اموال سپرده شده را به درون چاهی می‌اندازد.

مصادیق جرم خیانت در امانت عبارتند از استعمال، تصاحب، اتلاف و مفقود کردن پول

علاوه‌بر تمام مواردی که ذکر کردیم، شروطی نیز هستند که وجود آن‌ها برای تحقق خیانت در امانت ضروری است، این شروط عبارت هستند از:

1. اموال سپرده شده باید از طرف مالکان آن و یا متصرفان قانونی به شخص امین به امانت گذاشته شوند.

2. افراد باید اموال را از روش‌های کاملا قانونی و با ذکر شروطی مبنی بر بازگرداندن و استرداد، به فرد دیگری داده باشند.

3. وجود رابطه علیت بین رفتارها و کارهایی که امین به انجام رسانده و آسیب وارده به مال امانی، ضروری است.

4. خیانتی که به انجام رسیده باید در مورد مال افراد یا وسیله تحصیلشان صورت گرفته باشد. فرضا اگر کسی رازی را به دیگری بگوید و وی آن را فاش کند، از نظر قانونی چنین جرمی مرتکب نشده است. زیرا اسرار در این گروه از اموال و دارایی‌ها قرار نمی‌گیرند.

مشاهده
کلاهبرداری چیست و چه مجازاتی دارد؟

ارکان جرم خیانت در امانت چیست؟

جرم خیانت در امانت نیز همانند سایر جرائم از سه رکن قانونی، مادی و معنوی تشکیل شده است. برای تحقق آن نیز، ارکان ذیل باید توأم باهم وجود داشته باشند.

رکن قانونی

ماده 674 قانون به این مسئله پرداخته و در این بخش میزان مجازات کسانی که به مال امانی آسیب می‌زنند و مصادیق خیانت در امانت را بر روی مواردی همچون چک، اموال منقول (قابل انتقال) و اموال غیرمنقول (غیرقابل جابه‌جایی) که به شکل امانتی، اجاره‌ای و در قالب رهن به آن‌ها داده شده، پیاده می‌کنند، معین کرده است.

رکن مادی

در قسمت مصادیق خیانت در امانت به تمامی ارکان مادی که در قانون آمده است، پرداخته‌ایم.

رکن معنوی

ازآنجایی‌که خیانت در امانت در دسته جرم‌های مقید قرار می‌گیرید، برای تحقق آن به دو نوع سوءنیت نیاز است که عبارت هستند از:

سوء‌نیت عام: در صورتی که مصادیق این جرم عمدا توسط شخص امین به انجام رسد، چنین سوءنیتی وجود داشته است.

سوء‌نیت خاص: اگر شخص با ارتکاب به چنین جرمی هدف خاصی را دنبال کند، این نوع سوءنیت تحقق خواهد یافت.

میزان مجازات جرم خیانت در امانت

میزان مجازات جرم خیانت در امانت؛ 6 ماه تا 3 سال زندان است.

بر اساس نوع عمل، میزان مجازات متفاوت خواهد بود. اما به‌طورکلی، جزای چنین جرمی 6 ماه تا 3 سال زندان است و استفاده نابجا و غیرقانونی از سفید مهر و سفید چک نیز 1 تا 3 سال حبس خواهد داشت.

مشاهده
سرقت چیست و چه مجازاتی دارد؟

سخن پایانی

همان‌طور که پس از مطالعه این مطلب متوجه شده‌اید، خیانت در امانت می‌تواند در قالب‌های گوناگونی صورت بگیرد و ضررهای مالی بسیاری برای مالکان ایجاد کند. در صورت مواجهه با چنین مسائلی، سعی کنید از یک وکیل خوب و حاذق کمک بگیرید تا زودتر به حق خود برسید. امیدواریم توانسته باشیم با ارائه این مقاله به اکثر سوالاتتان در ارتباط با این جرم پاسخ مناسبی دهیم.

 

5/5 (2 امتیاز)

Get legal advice

مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

مشاوره تلفنی با وکیل پایه یک دادگستری

دریافت مشاوره
با نشر این مطلب، به افزایش آگاهی دیگران کمک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *