دسترسی سریع

مهریه عندالمطالبه چیست و چگونه پرداخت می‌شود؟

بسیاری از افراد تفاوت مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه را نمی‌دانند. مهریه به‌عنوان یکی از شروط عقد دائم شناخته می‌شود که قوانین بسیار مختلفی برای آن تنظیم شده است. در گذشته، بسیاری از خانم‌ها به تعیین مهریه به‌صورت عندالمطالبه علاقه‌مند بودند؛ ولی با توجه به کاهش توان مالی بسیاری از آقایان، امکان پرداخت کل مبلغ مهریه امکان‌پذیر نمی‌باشد. به همین علت، در عقدنامه‌های جدید دو بند تحت عنوان «عندالمطالبه» و «عندالاستطاعه» اضافه شده است تا زوجین بر اساس شرایط خود، هر یک را که می‌خواهند انتخاب کنند. اما مفهوم مهریه عندالمطالبه چیست؟ کدام‌یک انتخاب بهتری است؟ همراه ما باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

اضافه شدن این دو بند به عقدنامه موجب افزایش اطلاعات زوجین شده و همین موضوع ایجاب می‌کند که زوجین از تفاوت این دو مهریه آگاه باشند تا بتوانند بر اساس آن، انتخاب صحیح‌تری داشته باشند.

مهریه عندالمطالبه چیست؟

مهریه عندالمطالبه چیست

به‌طورکلی بدون تعیین کردن مهریه، هیچ عقدی جاری نخواهد شد. همان‌طور که گفته شد، مهریه در انواع مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها مهریه عندالمطالبه است. عندالمطالبه بودن مهریه یعنی هر زمان که خانم بخواهد، می‌تواند کل مهریه خود را از مرد درخواست کند. همچنین، از لحاظ قانونی این حق برای خانم وجود دارد که بتواند به‌محض جاری شدن عقد، اقدام به ثبت درخواست مهریه نماید.

تفاوت عندالاستطاعه و عندالمطالبه؛ به زبان ساده

مهریه عندالمطالبه با مهریه عندالاستطاعه تفاوت‌هایی دارد که در این بخش به آن‌ها می‌پردازیم:

  • مهریه عندالمطالبه این حق را برای خانم ایجاد می‌کند که هر زمان تمایل داشت مهریه خود را درخواست کند.
  • اگر مهریه عندالمطالبه باشد، فقط زمانی که مرد قادر به پرداخت هزینه مهریه باشد امکان دریافت آن وجود دارد.

بنابراین، تفاوت اصلی که برای مهریه عندالاستطاعه و مهریه عندالمطالبه وجود دارد، این است که مهریه عندالمطالبه این حق را برای خانم ایجاد می‌کند که در هر زمان و حتی درصورتی‌که مرد قادر به پرداخت مهریه نباشد، مهریه را از مرد دریافت کند. ولی مهریه عندالاستطاعه زمانی قابل پرداخت خواهد بود که مرد دارای توان مالی مناسب برای پرداخت مبلغ تعیین‌شده باشد.

مشاهده
مهریه عندالاستطاعه چیست؟

مهریه عندالاستطاعه بهتر است یا عندالمطالبه؟

پاسخ این سوال با توجه به شرایط، دیدگاه‌های طرفین و… متغیر است. اما معمولا انتخاب مهریه عندالاستطاعه جهت احترام به شرایط مالی آقایان انتخاب می‌شود. گفتنی است، می‌توان مهریه را به‌صورت ترکیبی نیز انتخاب کرد.

مهریه عندالاستطاعه بهتر است یا عندالمطالبه

طبق قانون جدید، خانم‌ها می‌توانند بخشی از مهریه خود را به‌صورت عندالمطالبه تعیین کنند و بخش دیگر مهریه را نیز به‌صورت عندالاستطاعه انتخاب کنند؛ تا درصورتی‌که نیاز به دریافت مهریه داشتند، بتوانند بخش مربوط به عندالمطالبه را به‌صورت قانونی دریافت نمایند.

 

برای مشاوره در خصوص مهریه عندالمطالبه و یا محول کردن پرونده به یک وکیل، از دکمه‌های زیر استفاده کنید.

 

مهریه عندالمطالبه چگونه پرداخت می‌شود؟

خانم‌ها به‌محض اینکه عقدنامه اجرا شد، می‌توانند به‌صورت قانونی درخواست خود را برای دریافت این نوع مهریه ثبت کنند. معمولا دریافت این نوع مهریه از طریق مراجعه به مراکز احکام، مراکز قضایی و یا اجرای ثبت امکان‌پذیر خواهد بود.

بنابراین، هر زمانی که خانم نیاز به دریافت مهریه داشت، باید به یکی از مراکز ذکرشده مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کند. پس از آن، از سوی مراجع دولتی به مرد درخواست فرستاده می‌شود و وی می‌تواند بر اساس مبلغ کل مهریه، مهریه موردنظر خانم را پرداخت نماید.

مشاهده
تعدیل مهریه چیست و شرایط آن چگونه است؟ [به نرخ روز]

مهریه عندالمطالبه زندان دارد؟

متاسفانه یکی از مشکلاتی که امروزه برای بسیاری از مردها به وجود آمده، این است که در هنگام امضای عقدنامه به نوع مهریه توجه نمی‌کنند و پس از گذشت مدت‌زمانی، متوجه می‌شوند که باید مهریه زن خود را به‌صورت عندالاستطاعه انتخاب می‌کردند.

مهریه عندالمطالبه زندان دارد

مهریه عندالمطالبه برای خانم‌ها حق قانونی ایجاد می‌کند و همین موضوع موجب می‌شود که هر زمانی که خانم بخواهد، بتواند مهریه خود را دریافت نماید. اگر مرد (زوج) توان مالی جهت پرداخت مهریه را نداشته باشد، به زندان می‌رود. بنابراین، مهریه عندالمطالبه در صورت عدم پرداخت، زندان خواهد داشت.

شرایط و نحوه گرفتن مهریه عندالمطالبه

گرفتن مهریه عندالمطالبه شرایط خاصی ندارد و همه خانم‌ها در هر زمانی که باشد، می‌توانند مهریه خود را دریافت کنند. بدیهی است که گرفتن این نوع مهریه، ارتباطی به نوع توان مالی آقا نیز ندارد. طبق قانون جدید، جهت گرفتن مهریه عندالمطالبه باید مطابق با مراحل زیر پیش بروید:

۱. در مرحله اول، خانم باید به دفتر ازدواجی که در آنجا عقد خودشان را ثبت کرده‌اند، مراجعه کرده و اقدام به صدور اجرائیه کند.

۲. در مرحله بعد نیاز است که به اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه شود تا مراحل مربوط به درخواست دریافت مهریه ثبت شود.

۳. پس از مراحل بالا، زن می‌تواند مرد را ممنوع‌الخروج کرده و یا درخواست دهد تا اموال وی توقیف شوند.

مشاهده
اعسار مهریه چیست و چقدر طول می‌کشد؟

نحوه تبدیل مهریه از عندالمطالبه به عندالاستطاعه

با توجه به اینکه بسیاری از زوجین در رابطه با انواع مهریه اطلاعات زیادی کسب کرده‌اند، برخی از آن‌ها علاقه‌مند هستند که مهریه عندالمطالبه خود را به مهریه عندالاستطاعه تبدیل کنند. از لحاظ قانونی این امر امکان‌پذیر است و زوجین می‌توانند با مراجعه به اداره ثبت اسناد و املاک کشور، درخواست خود را برای تغییر نوع مهریه ثبت کنند.

نحوه تبدیل مهریه از عندالمطالبه به عندالاستطاعه

معمولا برای تغییر و تبدیل نوع مهریه، مدت‌زمان زیادی لازم است و زوجین باید در این مدت پیگیری‌های لازم را از طریق اداره ثبت اسناد و املاک کشور انجام دهند. در نهایت، درخواست آن‌ها برای تبدیل مهریه عندالمطالبه به مهریه عندالاستطاعه ثبت و اجرایی شده و مطابق با قانون در اداره ثبت اسناد ثبت می‌گردد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا علاوه بر تعریف مهریه عندالمطالبه، به جزئیات بیشتری مانند نحوه پرداخت، دریافت، تفاوت آن با عندالاستطاعه، نحوه تبدیل عندالمطالبه به عندالاستطاعه و… بپردازیم. امیدواریم این محتوا برای شما مفید بوده باشد. اگر همچنان ابهامی در این خصوص دارید، در بخش کامنت‌ها بنویسید تا وکلای ما شما را راهنمایی کنند. در نهایت، اگر نیاز به مشاوره حقوقی داشتید و یا قصد داشتید پرونده خود را به وکیل محول کنید، بهتر است از یک وکیل خانواده در تهران یا شهرستان کمک بگیرید.

مشاهده
تقسیط مهریه چگونه است؟

 

سوالات متداول

آیا مهریه عندالمطالبه قسط‌بندی می‌شود؟

بله، امکان تقسیط مهریه عندالمطالبه وجود دارد.

چگونه مهریه عندالمطالبه را بگیریم؟

همان‌طور که در این مطلب گفته شد، ابتدا باید به دفتر ازدواج خودتان مراجعه نمایید.

چقدر از مهریه عندالمطالبه است؟

این عامل به توافق طرفین و تعیین نوع مهریه بستگی دارد.

 

4.7/5 (3 امتیاز)
با نشر این مطلب، آگاهی دیگران را نیز افزایش دهید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها