دسترسی سریع

جرم قمار چیست و چه مجازاتی دارد؟ (سنتی و اینترنتی)

قمار چیست

قمار یکی از جرائمی که در سال‌های اخیر با رشد چشمگیری همراه بوده است. از افراد مشهور گرفته تا برخی از سلبریتی‌ها به این جرم رغبت نشان داده و در مقابل نیز، افرادی که به فکر پولدار شدن یک شبه هستند، در دام این افراد افتاده‌اند. اما باید توجه داشت که این عمل در قانون مجازات اسلامی سال 92 جرم انگاری شده است و در حال حاضر هم ضمانت اجرا دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا تمام نکات قانونی در خصوص انواع جرم قمار و مجازات قمار را خدمت شما عرض نماییم.

قمار چیست؟

قانون مجازات اسلامی، تعریف دقیقی از قمار ارائه نداده است و شاید این اقدام را بتوان به علت گستره وسیع این جرم دانست. در واقع، معیار اصلی قانون در این زمینه، آن است که عرف و یا علم قاضی، آن اقدام را قمار بداند یا نه؛ و در واقع درصورتی‌که عمل قمار شناخته شود، حسب مورد مرتکب به مجازات محکوم خواهد شد.

ماده 705 قانون مجازات اسلامی، مجازات قمار را یک تا شش ماه حبس و یا تا 74 ضربه شلاق تعیین کرده است اما چیزی که در این ماده جالب است، بخش اخیر آن می‌باشد. در قسمت دوم این ماده، مجازات تجاهر به قماربازی را هر دو مجازات گفته شده تعیین کرده است. این جرم انگاری، گستره این جرم را به‌شدت افزایش داده است و شاید بتوان افراد زیادی را مشمول آن دانست.

خرید و فروش اسباب و وسایل قمار، حمل، نگهداری، استفاده، وارد کردن از خارج و یا در معرض فروش گذاشتن آن‌ها نیز جرم محسوب می‌شود.

در این نوع، مرتکب به مجازات مندرج در ماده 706 و 707 قانون مجازات اسلامی (مصوب سال 1375) محکوم خواهد شد. این مجازات تعیین شده، حبس و یا جزای نقدی است.

انواع قمار

این جرم به‌طورکلی به دو حالت سنتی و رایانه‌ای انجام می‌شود که در ادامه به هر دو آنها خواهیم پرداخت:

قمار در حالت سنتی، همان شکلی است که در فیلم‌های قدیمی با آنها روبه‌رو هستیم. در این روش از وسایل فیزیکی برای این کار استفاده می‌شود. مجازات حمل و نگهداری وسایل این جرم مطابق ماده 706 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، یک تا سه ماه حبس و یا جزای نقدی 500 هزار تا یک میلیون و 500 هزار ریال است.

انواع قمار؛ سنتی و آنلاین (رایانه‌ای)

لازم به ذکر است که در این نوع، حتما مکانی برای تحقق این جرم دایر می‌گردد. مجازات دایر کردن این مرکز مطابق ماده 708 تعیین شده است و برای افرادی هم که در این مراکز مشغول به‌کار و فعالیت هستند، مجازات معاون در نظر گرفته می‌شود. این امر هم از ماده 710 قانون مجازات اسلامی قابل استنباط است.

مشاهده
کلاهبرداری چیست و چه مجازاتی دارد؟

قمار اینترنتی یا رایانه‌ای (سایت‌های شرط‌بندی)

از دیگر انواع قمار در قانون، می‌توان به قمار رایانه‌ای اشاره نمود. بهتر است بدانید، عنوان قمار اینترنتی در قانون بکار نرفته و آن را با نام قمار رایانه‌ای می‌شناسند. باتوجه به افزایش سایت‌های شرط‌بندی، اصطلاح قمار اینترنتی در بین عموم باب شده است که در این بخش ما از آن استفاده می‌کنیم.

استفاده از اینترنت برای تحقق جرم قمار، می‌تواند تعریف خوبی برای این نوع جرم باشد که امروزه بیشتر به‌عنوان شرط‌بندی اینترنتی شناخته می‌شود. این اقدام می‌تواند در سایت‌ها، پیج و یا کانال‌ها انجام گیرد و از این نظر، فرقی میان مرتکبین نمی‌باشد. افرادی که اقدام به تاسیس این مراکز نمایند، مطابق ماده 708 قانون مجازات اسلامی به دو تا شش ماه حبس و یا جزای نقدی سه میلیون تا دوازده میلیون ریال محکوم می‌گردند.

لازم به ذکر است، تمام سرمایه‌ای که از این راه نیز جمع‌آوری کرده باشند، مطابق ماده 709 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، حسب مورد معدوم یا به‌عنوان جریمه ضبط خواهد شد. همچنین، معاملاتی که در این حوزه انجام گیرد، هیچ ضمانت اجرایی ندارد. زیرا بر خلاف شرع بوده و رکن اساسی عقود را نیز دارا نمی‌باشد.

مجازات قمار

قمار در چه کشورهایی ممنوع است؟

این عمل در برخی از کشورها ممنوع شناخته شده و این هم به دلیل جرائم متعددی است که در حوزه جرم قمار محقق می‌شود. به غیر از ایران، در اسرائیل و همچنین در اندونزی هم کاملا ممنوع می‌باشد. گفتنی است، علاوه بر آن در برخی از ایالت‌های آمریکا هم شرط‌بندی ممنوع است.

با اینکه قمار در بسیاری از کشورهای اروپایی ممنوع نیست، اما انجام آن با سخت‌گیری‌های شدیدی همراه است. به‌عنوان نمونه، افرادی که قصد تاسیس مراکز شرط‌بندی یا قمارخانه دارند، باید حتما مجوز خاصی دریافت کرده و ضمانتی امضا کنند که حقی را پایمال نخواهند کرد. علاوه بر این، در برخی از کشورها نیز «قمار» یا «قماربازی» در حوزه بخش خصوصی ممنوع است و تنها توسط دولت این کار انجام خواهد گرفت.

سخن پایانی

همان‌گونه که می‌دانید، در چند سال اخیر قمار از حالت سنتی خود کمی خارج شده و به فضای اینترنت کشیده شده است؛ که آن را تحت عنوان سایت‌های شرط‌بندی می‌شناسیم. با توجه به اینکه اکثر خوانندگان، هنرمندان یا هنرمند نماها و… اقدام به تاسیس این دسته از سایت‌ها کرده‌اند، بهتر است دقت بیشتری در این زمینه داشته باشیم. زیرا طبق بررسی‌های انجام شده، بسیاری از افراد قربانی این سایت‌ها شده و پول‌های زیادی را نیز از دست داده‌اند.

ناگفته نماند، قمار در حالت سنتی پابرجا است، اما کمی کمرنگ‌تر از قمار رایانه‌ای می‌باشد. ما در این مطلب از وکیل با من، تلاش کردیم تا شما را با مفهوم، انواع و مجازات قمار آشنا کنیم. اگر ابهامی در این زمینه داشتید، بهتر است از یک وکیل پایه یک دادگستری مشورت بگیرید.

 


مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

مشاوره تلفنی با وکیل پایه یک دادگستری

دریافت مشاوره
با نشر این مطلب، به افزایش آگاهی دیگران کمک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *