دسترسی سریع

نقطه زنی موبایل و سیم کارت چیست؟ چه مواقعی انجام می‌شود؟

توجه: نقطه زنی موبایل و سیم کارت با دستور قضایی و توسط مراجع قانونی امکان‌پذیر است؛ و توسط مجموعه ما قابل انجام نیست.

گاهی اوقات لازم می‌شود از طریق سیم کارت یا گوشی موبایل، اطلاعاتی از محل حضور فرد به‌دست آید. برای مثال، جرمی در منطقه‌ای رخ داده و قاضی دادگاه برای تکمیل اطلاعات خود می‌خواهد بداند آیا در زمان وقوع جرم، متهم در آن منطقه بوده است؟ همچنین، برخی مواقع متهم یا مجرم متواری شده و برای اینکه محل اختفای او را پیدا کنند، سیم کارت یا گوشی همراه او را نقطه زنی می‌کنند. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره نقطه زنی موبایل و سیم کارت به‌دست آورید، تا انتهای این نوشته همراه ما باشید.

منظور از نقطه زنی موبایل و سیم کارت چیست؟

به پیدا کردن محل حضور تقریبی یک فرد جهت بررسی اظهارات، تکمیل پرونده و… نقطه زنی موبایل می‌گویند. بهتر است بدانید، نقطه زنی تنها با دستور مراجع قضایی امکان‌پذیر است و هر کسی نمی‌تواند بدون دلیل درخواست نقطه زنی سیم کارت فردی را از دادگاه داشته باشد.

گفتنی است، این روش مکان دقیق را نشان نمی‌دهد؛ بلکه منطقه‌ای که فرد موردنظر در آنجا حضور دارد را از طریق دکل‌های مخابراتی شناسایی می‌کند.

نقطه زنی موبایل چیست؟

در واقع، هدف از نقطه زنی پیدا کردن محل احتمالی متهم است. به‌عنوان مثال، می‌خواهند متوجه شوند که متهم در کدام شهر حضور دارد یا در کدام منطقه از شهر خود را مخفی کرده است و بر اساس اطلاعاتی که به‌دست می‌آید، نسبت به دستگیری او اقدام می‌کنند.

نحوه انجام نقطه زنی گوشی موبایل

انجام نقطه زنی موبایل صرفا با دستور قاضی و توسط اپراتورهای همراه انجام می‌شود. در مناطقی که آنتن دهی موبایل وجود دارد، بدون شک یک دکل «بی تی اس» نیز وجود دارد. این ایستگاه‌ها به‌عنوان فرستنده و گیرنده فعالیت می‌کنند. هر گوشی موبایل که در محدوده این دکل‌ها وجود داشته باشد، توسط این ایستگاه‌ها شناسایی می‌شود.

گفتنی است، برد دکل یا آنتن‌های «بی تی اس» (BTS) با یکدیگر متفاوت بوده و بستگی به محل قرارگیری آنها نیز دارد. معمولا برد این آنتن‌ها از 5 تا 30 کیلومتر است و وجود ساختمان‌های بلند در برد آنتن‌های نصب شده تاثیرگذار خواهد بود.

مشاهده
حکم و مجازات سرقت تعزیری و حدی چیست؟ + [انواع جرم سرقت]

نقطه زنی گوشی خاموش

به‌طور خلاصه، پیدا کردن گوشی خاموش نیز امکان‌پذیر است. اپراتورهای همراه از طریق مشخصات گوشی همراه یا سیم‌کارتی که در گوشی خاموش وجود دارد، محدوده حضور فرد را ردیابی می‌کنند. به عبارت دیگر، از طریق دکل‌های مخابراتی می‌توان متوجه شد که آخرین بار گوشی همراه در کدام منطقه روشن بوده و یا در حال حاضر در کدام منطقه حضور دارد.

نحوه نقطه زنی گوشی خاموش

بر اساس آخرین تکنولوژی‌ها، گوشی‌های همراه چه در حالت هواپیما (Airplane mode) و چه حالت خاموش، سیستمی دارند که همیشه فعال هستند و نزدیک‌ترین دکل مخابراتی را پیدا می‌کنند. همان‌طور که در گوشی‌های موبایل مشاهده می‌کنید، بدون سیم کارت هم می‌توانید تماس‌های اضطراری انجام دهید؛ این یعنی همیشه ارتباط گوشی با نزدیک‌ترین دکل مخابراتی برقرار است.

نمونه درخواست نقطه زنی موبایل

در این بخش یک نمونه درخواست نقطه زنی سیم کارت یا گوشی موبایل را برایتان آماده کرده‌ایم. گفتنی است، متن این درخواست با توجه به موضوع پرونده، تغییر می‌کند و بهتر است توسط یک وکیل متخصص کیفری نوشته شود.

دادستان محترم عمومی و انقلاب شهر/شهرستان …….

با سلام

احتراما، به استحضار می‌رساند اینجانب در مورخ ……….. مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌ام و دو تا از انگشتان دستم در درگیری قطع شده‌اند. ضارب شناسایی شده، اما متواری است. لطفا دستور دهید از طریق تلفن همراه و سیم کارت نقطه زنی شود تا هر چه زودتر مکان متهم مشخص گردد.

با تشکر

ازآنجاکه نوشتن نمونه دادخواست و شکواییه کاری تخصصی است و باید تمامی جوانب موضوع در نظر گرفته شود بهتر است قبل از انجام هر کاری با وکیل مشاوره داشته باشید یا اینکه تنظیم لوایح را به وکیل مجرب بسپارید. آن چیزی که در شکواییه ذکر می‌شود، تاثیر زیادی در روند پرونده شما خواهد داشت.

مشاهده
حکم و مجازات قتل عمد چیست؟ + [شرایط قصاص و مدت زندان قاتل]

در چه مواقعی دستور نقطه زنی سیم کارت داده می‌شود؟

نقطه زنی سیم کارت تنها با مجوز قانونی امکان‌پذیر است و اگر کسی بدون دستور قضایی اقدام به این کار نماید، عمل غیرقانونی انجام داده و امکان تحت تعقیب قرار گرفتن او وجود دارد.

در چه مواقعی دستور نقطه زنی سیم کارت داده می شود؟

دستور نقطه زنی سیم کارت تنها در مواردی خاص و حساس صادر می‌شود. در برخی از جرائم که مجازات سنگینی نیز دارند، دستور نقطه زنی موبایل صادر می‌شود و برای موارد جزئی این کار انجام نمی‌شود.

گفتنی است، برای جرائمی که در ماده 302 قانون آیین دادرسی کیفری بیان شده است، قاضی دستور لازم را برای ردیابی گوشی صادر خواهد کرد. همچنین، برخی از این جرائم که شامل مجازات حبس ابد، سلب حیات، قطع عضو و… می‌باشد.

در ماده 150 قانون آیین دادرسی کیفری، به مواردی که کنترل مخابراتی را مجاز دانسته اشاره کرده است. کنترل ارتباطات مقامات و مسئول‌های اشاره‌شده در ماده 307 قانون آیین دادرسی کیفری، باید با تایید رئیس قوه قضائیه انجام شود.

مشاهده
مجازات و جریمه کشف حجاب در خودرو چقدر است؟

سخن پایانی

ما در این بخش تلاش کردیم تا علاوه بر تعریف نقطه زنی موبایل، به مواردی مانند نحوه ردیابی گوشی روشن و خاموش، نمونه درخواست و مجوزهای صدور دستور اشاره کردیم. اگر کماکان ابهامی در این خصوص دارید، در کامنت‌ها برای ما بنویسید. همچنین، می‌توانید برای مشاوره حقوقی، از وکیل کیفری مجموعه «وکیل با من» نیز کمک بگیرید.

 

5/5 (4 امتیاز)
با نشر این مطلب، آگاهی دیگران را نیز افزایش دهید.

‫20 نظر

 • Gholamsakhi گفت:

  باسلام بنده در کارواشی کار میکنم که چندروز پیش همکارم گوشی من وهمکار دیگرم را از اطاق رختکن دزدیده ومتواریشده میخواستم بدانم آیا میشود بانقطه زنی این فرد را پیدا کرد گوشیه من شیایومی ایکس پرو هست و گوشیه همکار دیگرم هواوی آنه بوده

  • پشتیبانی گفت:

   سلام دوست گرامی
   ابتدا در همیاب ٢۴ ثبت نام کنید. سپس به همراه مدارک جهت ثبت شکواییه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی نزدیک محل سکونت خود یا دادسرای محل وقوع جرم مراجعه کنید.
   ممنون که همراه وکیل با من هستید.

   • سعید گفت:

    باسلام.300میلیون مالم برده اند فقط ی شماره ازش دارم ک موقعی مالم بردند از دسترس خارج شده است. آیا می‌توان حدود مکان شخص را قبل از اینک سیم کارت از دسترس خارج شده باشد پیدا و شناسایی کرد؟!

  • جلال گفت:

   سلام جوشی من a80 سامسونگ هست دزدیدنش میخوام نقطه زنی کنم آیا امکان پذیر هست؟

   • پشتیبانی گفت:

    سلام
    بله، با دستور قضایی امکان پذیر است. همچنین، در سامانه همیاب 24 ثبت نام کنید.

 • مونا گفت:

  سلام ايا بابت پرداخت نكردن نفقه و مهريه كه حكم جلب صادر شده ميشود درخواست نقطه زني سيم كارت داد ، ايشان متواري است و سيم كارت ي كه به نام خودشان بوده به نام خواهرشان انتقال داده است
  ايا امكان نقطه زني سيم كارت هست

  • پشتیبانی گفت:

   سلام خدمت شما
   ملاک، به نام بودن سیم کارت نیست و شرط استفاده از سیم کارت کافی است.
   بله، با دستور قضایی امکان نقطه زنی سیم کارت وجود دارد.

 • زهرا صفری گفت:

  سلام واسه جرم آدم ربایی اگه سیم کارت به نام متهم نباشد باز هم نقطه زنی میشود؟

  • پشتیبانی گفت:

   سلام دوست گرامی
   ملاک، استفاده متهم از موبایل است و صرف مالکیت ملاک نیست. بنابراین، امکان نقطه زنی متهم وجود دارد.

 • محمد قاسمی گفت:

  سلام. در مورد پرونده قضایی علیه من چند نفر شهادت داده اند که در تاریخی حدود ۵ ماه پیش در خانه من حضور داشتند. آیا از طریق مقام قضایی میتوانم درخواست نقطه زنی (BTS) برای ۵ ماه پیش را در مورد شاهدین داشته باشم که آیا در آن تاریخ در چنین محلی حضور داشتند یا نه؟

  • پشتیبانی گفت:

   سلام
   بله با دستور قضایی امکان پذیر است.
   موفق باشید

 • نسرین گفت:

  سلام ووقت بخیر مزاحمت تلفنی داشتم ک پلیس فتا اسمشو بهمون داد ک یکی از اقوام نزدیک بود و حالا اون آدم ادعا میکنه ک کار من نیست و درخواست نقطه زنی کرده؟اینکارو براش انجام میدن؟یا داره دروغ میگه

  • پشتیبانی گفت:

   سلام
   پاسخ دقیق به سوال شما نیاز به توضیحات بیشتر دارد
   توصیه می‌شود از مشاوره تلفنی با وکیل استفاده کنید.
   موفق باشید.

 • حسین گفت:

  سلام
  یکی حدود 2 ماه پیش ازم شکایت کرده که داخل شهر با چوب بهش حمله کردم و دستشو شکستم اگه از دادگاه درخواست نقطه زنی گوشی خودمو کنم که اون روز من اون مکان نبودم و جای دیگه بودم ایا دادگاه جوابگو هست؟

 • مومنی گفت:

  باسلام.بنده یک باغ دارم که دزد رفته مقدار قابل توجهی وسیله که داخلی اتاق داخل باغ بوده را به سرقت برده. بنده به چند نفر شک دارم.ایا میتوانم درخواست نقطه زنی شماره موبایل انها در آن شب. و آن مکان را بدهم

 • هادی گفت:

  سیم کارتی در ماشین مخفی کنیم اگه ماشین مون رو دزدیدن برای پیدا کردنش خوبه؟ کار ردیاب خودرو رو میکنه؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *