دسترسی سریع

جرم دایر کردن مرکز فساد و فحشا چیست؟ + [نوع مجازات]

قانون مجازت اسلامی برای افرادی که به جرم دایر کردن مرکز فساد و فحشا متهم می‌شوند، با توجه به نوع فعل حرام انجام‌شده و همراهی با جرائمی مانند قوادی، زنا، لواط و…، مجازات متفاوتی را تعریف کرده است که عمدتا شامل حبس، شلاق و پرداخت جزای نقدی خواهد بود. اگر این موضوع یکی از نگرانی‌های شما است، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

منظور از جرم دایر کردن مرکز فساد و فحشا چیست؟

در فقه اسلامی و عرف حقوقی (ماده 639 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375)، برای فساد و فحشا، دو معنای متفاوت تعریف می‌شود.

دایر کردن مرکز فساد و فحشا

«فحشا»، به معنای زنا یا انجام رابطه جنسی بین دو فرد نامحرم تعبیر می‌شود. درصورتی‌که «فساد»، دایره گسترده‌تری دارد و می‌تواند تمامی اعمالی که مصادیق بی‌عفتی (مانند زنا، لواط، انتشار مطالب مستهجن، مساحقه، تفخیذ و…) باشد را در برگیرد.

طبق تعاریف و آنچه که از این دو ماده قانونی تفسیر می‌شود، می‌توان گفت که مرکز فساد و فحشا شامل مکانی است که در آن افراد مبادرت به انجام اعمال منافی عفت می‌نمایند.

 

جهت مشاوره درباره جرم دایر کردن مرکز فساد و فحشا و یا اعطای وکالت به وکیل متخصص کیفری، از دکمه‌های زیر استفاده کنید.

 

ارکان تشکیل‌دهنده جرم دایر کردن مرکز فساد و فحشا

جرم دایر کردن خانه فساد و فحشا، دارای 3 عنصر قانونی، مادی و معنوی است که در اینجا به آن می‌پردازیم.

عنصر قانونی جرم مرکز فساد و فحشا

طبق نص ماده 639 قانون مجازات اسلامی، فردی که مردم را به انجام فساد و فحشا تشویق کرده یا از طرق مختلفی مانند تاسیس یا اداره کردن مرکز فساد و فحشا، موجبات ارتکاب این عمل را فراهم نماید، مجرم بوده و می‌تواند به حبس از یک تا ده سال محکوم شود.

عنصر مادی جرم فساد و فحشا

جرم دایر کردن خانه فساد و فحشا نیز، شامل اقدام به تاسیس یا اداره محلی برای انجام اعمال منافی عفت است که در این حالت، فرد مجرم شناخته شده و مشمول مجازات خواهد شد.

عنصر معنوی جرم خانه فساد و فحشا

این جرم، اشاره به سوءنیت فرد برای تاسیس یا اداره خانه فساد به‌صورت عمد و با اطلاع از جرم بودن این عمل دارد.

مشاهده
جرم رابطه نامشروع چیست و چه مجازاتی دارد؟ + [نحوه اثبات و اعتراض]

مجازات دایر کردن مرکز فساد و فحشا

اگر فرد، متهم به دایر کردن خانه فساد و فحشا باشد، دو مجازات مختلف برای وی در نظر گرفته می‌شود. در مجازات اول، مرکز فساد و فحشا، با حکم دادگاه به‌صورت موقت تعطیل یا به اصطلاح، مُهروموم می‌شود و برای پیشگیری از تکرار وقوع جرم مربوطه در مکان موردنظر است.

مجازات دایر کردن مرکز فساد و فحشا

در مجازات دوم، ممکن است سه حالت مختلف ایجاد شود. در حالت اول، درصورتی‌که متهم صرفا اقدام به دایر کردن مرکز فساد و فحشا نموده باشد و در انجام اعمال منافی عفت در آن محل دخیل نباشد، طبق ماده 639 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1375، می‌تواند به یک تا ده سال حبس به همراه مُهروموم مرکز محکوم شود.

در حالت دوم، چنانچه متهم علاوه بر دایر کردن خانه فساد، واسطه لواط یا زنا بین دو نفر باشد، علاوه بر محکومیت به مجازات حالت اول، جرم قوادی نیز برای وی صدق خواهد کرد و به مجازات قوادی نیز، علاوه بر مجازات دایر کردن مرکز فحشا محکوم می‌شود.

در حالت سوم، اگر مرکز فساد و فحشا در فضای مجازی دایر شده باشد و فرد در این فضا، اقدام به ترغیب یا تشویق دیگران به فساد و فحشا نماید، طبق ماده 14 قانون جرائم رایانه‌ای، به حبس به میزان نود و یک روز تا دو سال یا پرداخت جریمه به میزان پنج میلیون تا چهل میلیون ریال و یا هر دو مجازات، محکوم خواهد شد.

مشاهده
زنا چیست و چه مجازاتی دارد؟

مجازات حضور در خانه فساد

بر اساس قانون، صرف حضور فرد در خانه فساد نیز جرم بوده و مصداق انجام فعل حرام است. اما در رابطه با مجازات این جرم، نحوه دستگیری، اعترافات فرد، علم قاضی می‌تواند مجازات فرد را تعیین نماید.

مجازات حضور در خانه فساد

برای مثال، اگر حضور فرد در خانه فساد، مصداق فراهم کردن موجبات فساد و فحشا یا جرم قوادی و ترغیب دیگران به جرائم منافی عفت باشد و فرد در حال اقدام به ارتکاب زنا، لواط یا هر جرم منافی عفت دیگری در این محل دستگیر شده باشد، به مجازات متناسب با عمل خود محکوم می‌شود.

تفاوت جرم دایر کردن خانه فساد با قوادی

طبق ماده 242 قانون مجازات اسلامی، فردی که واسطه بین دو نفر برای انجام فعل زنا یا لواط باشد، خواه برای این کار پولی دریافت نماید یا نه، مشمول جرم قوادی است؛ که برای مرد هفتاد و پنج ضربه شلاق و تبعید تا یک سال و برای زن فقط تا هفتاد و پنج ضربه شلاق در پی دارد.

اما در صورت عدم تحقق جرم زنا یا لواط، با نظر قاضی، می‌تواند به 31 تا 74 ضربه و حبس از 6 ماه تا دو سال محکوم شود.

در جرم قوادی لزوما فرد، فراهم‌کننده مکانی برای انجام فساد نخواهد بود و می‌تواند صرفا دو نفر را به یکدیگر معرفی نماید و از این لحاظ با جرم دایر کردن خانه فساد که دایره گسترده‌تری از جرائم منافی عفت را در بر می‌گیرد، متفاوت است.

مشاهده
لواط چیست و چه مجازاتی دارد؟

نحوه اعتراض به حکم خانه فساد و فحشا

چنانچه فرد، محکوم به انجام جرم دایر کردن مرکز فساد و فحشا شود، مانند سایر جرائم حق اعتراض برای هر یک از احکام صادر شده وجود دارد.

نحوه اعتراض به حکم خانه فساد و فحشا

اعتراض به حکم دایر کردن خانه فساد و فحشا و فراهم نمودن موجبات فساد، پس از صدور رای دادگاه بدوی تا 20 روز قابل تجدیدنظرخواهی در دادگاه تجدیدنظر استان است.

در این نوع پرونده‌ها، با توجه به حساسیت بالای موضوع و امکان صدور احکام سنگین، پیشنهاد می‌شود که از همان ابتدای دستگیری، فرد بهترین وکیل کیفری را برای خود بگیرد تا در حد امکان، از انتساب جرائم مربوطه و از صدور احکام سنگین برای وی جلوگیری شود.

نحوه اثبات جرم خانه فساد و فحشا

طبق قانون، دایر کردن مراکز فساد و فحشا در ایران جرم تلقی می‌شود. به همین علت، افراد دایرکننده این اماکن، به‌صورت مخفیانه اقدام به تاسیس خانه فساد و فحشا می‌نمایند.

در ماده 102 آیین دادرسی کیفری، عنوان شده است که هرگونه تعقیب و تحقیق در جرائم منافی عفت ممنوع بوده و درصورتی‌که فرد، دارای شاکی خصوصی نباشد و با اختیار خود اقرار نماید، قاضی به وی توصیه می‌کند که جرم و اقرار خود را بپوشاند.

همچنین، اگر فرد یا افرادی بدون دارا بودن شرایط قانونی (اطلاع از محل، زمان و نحوه وقوع جرم به همراه تهیه مستندات مورد تایید دادگاه مانند گزارش پلیس پس از ورود به محل یا مواردی از این قبیل) اقدام به شهادت نمایند، توسط قاضی، عواقب شهادت در این زمینه و امکان شکایت فرد از ایشان به جرم افترا، گوشزد خواهد شد.

مشاهده
مفهوم و مجازات معاونت در جرم چیست؟ + [تفاوت با مشارکت]

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم تا علاوه بر مفهوم دایر کردن مرکز فساد و فحشا، جزئیات دیگری همچون ارکان تشکیل‌دهنده، نحوه اثبات، نحوه اعتراض و نوع مجازات آن را مورد بررسی قرار دهیم. اگر کماکان ابهامی در این زمینه دارید، در بخش کامنت‌ها بنویسید تا توسط وکلای پایه یک دادگستری پاسخ داده شود.

 

5/5 (1 امتیاز)
با نشر این مطلب، آگاهی دیگران را نیز افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.