دسترسی سریع

کلاهبرداری چیست و چه مجازاتی دارد؟

کلاهبرداری چیست

کلاهبرداری از جمله جرم‌هایی است که اموال عده زیادی از مردم را تهدید کرده و آسیب‌هایی به آن‌ها وارد می‌کند. همچنین، در سال‌های اخیر بیشتر شاهد آن هستیم. در این جرم، فرد کلاهبردار با سخنانی فریبنده، نیرنگ و حیله، دیگران را متقاعد می‌کند که مال خود را در اختیار او قرار دهند. اگر شما هم با این سوال مواجه شده‌اید که کلاهبرداری چیست و چه مجازاتی دارد، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب نمایید.

جرم کلاهبرداری شامل سه عنصر معنوی، قانونی و مادی است. این جرم، از جرائم مقید بوده و تحقق آن مستلزم وجود دو رکن مادی خواهد بود. این ارکان عبارت هستند از: وارد شدن ضرر مالی به فرد قربانی و نفع مالی کلاهبردار.

سه شرط لازم برای تحقق کلاهبرداری

اگرچه شروط دیگری نیز وجود دارند، اما این 3 شرط برای تحقق کلاهبرداری ضروری است و باید توأم باهم رخ دهند. چنین شروطی عبارت هستند از:

  • استفاده از وسایل متقلبانه در جهت فریب دیگران برای دستیابی به هدف
  • ناآگاهی مال‌باخته درباره وسایل متقلبانه و اغفال شدن
  • تعلق مال برده شده توسط کلاهبرداران به افرادی دیگر

وسیله‌های متقلبانه در قوانین ما گسترده هستند. برخی از آن‌ها عبارت هستند از ایجاد ترس در دیگران با بیان مسائلی که حقیقت ندارند و هشدار درباره حوادث غیرواقعی، استفاده از عناوین جعلی و امیدواری دادن به مردم با اموری غیرحقیقی!

تفاوت کلاهبرداری با سرقت

اگر کسی اموال دیگری را بدون استفاده از فریب و با به‌کارگیری زور و اجبار به‌دست آورد، وی کلاهبردار نیست بلکه جرم او سرقت است.

مشاهده
تحصیل مال از طریق نامشروع چیست؟

علاوه بر این، سرقت تنها در رابطه با مال منقول که امکان جابه‌جایی آن وجود دارد، مانند اتومبیل، پول و… صورت می‌پذیرد. درحالی‌که، کلاهبرداری در ارتباط با اموال غیر منقول که نمی‌توان آن‌ها را از جایی به جای دیگر برد، مانند ملک، زمین و… نیز اتفاق می‌افتد.

در سرقت، زمان و مکان در تشدید و یا تخفیف مجازات موثر هستند، اما در جرائم مربوط به اعمال کلاهبرداران، موقعیت زمانی و مکانی تاثیری بر روی میزان مجازات ندارد.

انواع کلاهبرداری

اگرچه راه‌های مختلفی همچون کلاهبرداری رایانه‌ای، پیامکی، فیشینگ (Phishing) و… وجود دارد و عده زیادی نیز از این روش‌ها استفاده می‌کنند تا از مال دیگران سود کنند. اما، بر اساس قوانین کشور اعمال کلاهبرداران به 2 دسته اصلی تقسیم می‌شود.

کلاهبرداری چیست؟ در این جرم، کلاهبردار با سخنانی فریبنده و نیرنگ، دیگران را متقاعد می‌کند که مال خود را در اختیار او قرار دهند.

تقسیم‌بندی کلی کلاهبرداران

کلاهبرداری مشدد:

نوع مشدد چنین جرمی زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از شرایط و حالت‌هایی که در ادامه بیان می‌کنیم، وجود داشته باشد:

  • کلاهبردار یکی از کارمندان دولت است و یا در شهرداری کار کند.
  • با استفاده از تبلیغات عمومی مردم را اغفال کند.
  • با جعل عنوان خود را یکی از کارکنان دولتی معرفی کند.

کلاهبرداری ساده:

اگر فرد کلاهبردار شرایط گفته‌شده در نوع مشدد را نداشته باشد، جرم او ساده تلقی خواهد شد که بر این اساس، میزان و نحوه مجازات او تغییر می‌کند.

مشاهده
جعل چیست و چه مجازاتی دارد؟

مجازات کلاهبرداری چیست؟

قبل از بررسی مجازات این جرم، لازم است در این بخش به شرایط اثبات آن در دادگاه بپردازیم تا پس از ثابت کردن آن با جزای در نظر گرفته‌شده برای چنین جرائمی آشنا شوید.

نحوه اثبات کلاهبرداری

جهت اثبات کلاهبرداری باید بتوانید هر سه شرط زیر را در محضر دادگاه اثبات کنید، تا فردی به کلاهبرداری محکوم شود.

1. اثبات استفاده مجرم از مانور متقلبانه:

به زبان ساده شما باید ثابت کنید، فرد متخطی از وسایل تقلب که در قسمت‌های قبلی این مقاله بیان کردیم استفاده کرده تا شما را فریب دهد. این مرحله یکی از سخت‌ترین مراحل اثبات چنین جرمی است. چراکه، آوردن شاهد برای به ثبت رساندن دروغ‌های دیگری آسان نیست.

2. اثبات اغفال شدن:

لازم است ثابت شود، شما با شنیدن سخنان دروغین فریب‌خورده و قربانی شده‌اید.

3. اثبات از دست دادن مال:

باید در دادگاه مشخص شود، اموال شما توسط مجرم برده شده و ضرر کرده‌اید. همچنین، خطاکار از مالتان سود برده است.

نکته مهم: حتی اگر توانایی ثابت کردن یکی از شرایط بالا را نداشته باشید، فرد گناه‌کار کلاهبردار شناخته نمی‌شود.

جزای متخلفان

همان‌طور که می‌دانید، در مجازات انواع ساده و مشدد تفاوت‌هایی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

مجازات کلاهبرداری در قانون

مجازات نوع ساده

بر اساس قوانین کشورمان، جزای چنین جرائمی 1 تا 7 سال حبس خواهد بود. علاوه ‌بر این، کلاهبردار باید اصل اموال و معادل مالی را که از قربانی دریافت کرده، به او بازگرداند. در صورت تشخیص دادگاه و قاضی پرونده، این امکان وجود دارد که مجازات به حداقل مقدار حبس (1 سال) و محرومیت ابدی از دریافت خدمات دولتی تخفیف یابد.

مجازات نوع مشدد

مجازاتی که برای متخلفان محکوم به این نوع جرائم در نظر گرفته شده است، عبارتند از 2 الی 10 سال حبس و محرومیت ابدی از استفاده از خدمات دولتی و پرداخت جزای نقدی.

مشاهده
سرقت چیست و چه مجازاتی دارد؟

سخن پایانی

ازآنجاکه امروزه کلاهبرداری‌های بسیاری با شیوه‌هایی متنوع و زیرکانه صورت می‌گیرد، از شما خواهشمندیم هوشمندانه با چنین متخلفانی برخورد کنید و فریب گفته‌های کلاهبرداران را نخورید. همچنین، اگر قربانی چنین جرائمی شده‌اید، علاوه‌ بر استفاده از نکات این مقاله، برای دریافت مشاوره‌های بیشتر به وکیل دادگستری مراجعه نمایید.

امیدواریم توانسته باشیم با ارائه این مقاله به اکثر سوالات شما در ارتباط با جرم کلاهبرداری پاسخ مناسبی دهیم. چنانچه ابهامی در خصوص مفهوم کلابرداری و همچنین مجازات کلاهبرداری دارید، با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

 


مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

مشاوره تلفنی با وکیل پایه یک دادگستری

دریافت مشاوره
با نشر این مطلب، به افزایش آگاهی دیگران کمک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *