دسترسی سریع

رابطه نامشروع چیست؟

رابطه نامشروع

روابط نامشروع در فرهنگ‌ها، کشورها و ادیان مختلف تعاریف گوناگونی دارد. به‌طورکلی زمانی که زن و مرد نامحرم خط قرمزهای یک رابطه عادی را رد می‌کنند، رابطه نامشروع شکل گرفته است. یعنی هنگامی‌که به انجام اموری می‌پردازند که برخلاف شرع و قوانین فعلی کشور است، درگیر چنین رابطه‌ای خواهند شد. از آنجایی که با سوالات بسیاری در ارتباط با این نوع رابطه‌ها مواجه می‌شویم، تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به بررسی کامل مفهوم روابط نامشروع بپردازیم. با ما همراه باشید.

رابطه نامشروع چیست؟

رابطه نامشروع در قانون

روابط نامشروع بر اساس ماده 637 قانون مجازات اسلامی به این صورت تعریف شده است:

هرگاه زن و مردی که بین آن‌ها علقه زو شجیت نباشد (عقد دائم یا موقتی بین آن دو نفر جاری نشده باشد)، عملی ضد عفت غیر از زنا همچون تقبیل یا همان بوسیدن و مضاجعه یا بغل کردن مرتکب شوند، مجرم شناخته می‌شوند.

نکته 1‌: این نوع روابط با زنا متفاوت می‌باشند. در زنا، هم‌بستری و نزدیکی جنسی همراه با دخول صورت می‌گیرد. اما در این رابطه چنین اتفاقی نمی‌افتد ولی نوعی قانون‌شکنی به‌حساب می‌آید.

نکته 2: این قانون تنها در روابط افرادی تعریف می‌شود که به سن بلوغ رسیده‌اند.

نکته 3: اعمال زیادی در این نوع رابطه‌ها قرار می‌گیرند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به تلفنی حرف زدن، پیامک دادن، دست دادن به نامحرم اشاره کرد. البته تمامی این موارد، زمانی جرم محسوب می‌شوند که عفت را زیر سوال برند. بنابراین، روابط کاری، تحصیلی و… تا زمانی که این مشکل را نداشته باشند، شما را به مجرم تبدیل نخواهند کرد.

نکته 4: اثبات این رابطه از زنا آسان‌تر است.

مشاهده
لواط چیست و چه مجازاتی دارد؟

مجازات رابطه نامشروع

مجازات این افراد تا 99 ضربه شلاق  تعزیری خواهد بود. همچنین، اگر این اعمال در مکانی عمومی انجام شود، علاوه بر این تعداد ضربه، فرد را به 2 الی 10 ماه حبس محکوم خواهند کرد. ممکن است قاضی 74 ضربه دیگر نیز حکم کند. گفتنی است، اگر این اعمال با اجبار یکی از طرفین صورت گرفته باشد، تنها فردی که دیگری را مجبور به این کارها کرده است، مجازات می‌شود.

رابطه نامشروع چیست

رابطه نامشروع در اسلام

در دین اسلام، روابط نامشروع هرگونه سخنان عاشقانه، تحریک‌کننده، لمس و… قبل از ازدواج بوده و حرام است. البته در اسلام نیز این عمل با زنا متفاوت است، زیرا همان‌طور که گفتیم دخول در آن وجود ندارد. لازم به ذکر است، در اسلام نیز برای رابطه‌های نامشروع مجازات‌های سنگین تعیین شده است. باید اشاره کنیم که این دسته از جرائم، جرم درجه 6 هستند و امکان توبه برای آن‌ها وجود دارد. به‌طوری‌که اگر قاضی پرونده، پشیمانی هر دو نفر را قطعی تشخیص دهد، بخشیده خواهند شد.

انواع رابطه نامشروع

همان‌طور که در قسمت قبل مشاهده کردید، اعمال مختلفی به‌عنوان روابط نامشروع تلقی می‌شوند. اما دسته‌بندی دیگری می‌توانیم برای این رابطه انجام دهیم که عبارت است از:

رابطه نامشروع زن

اگر زنی که شوهر دارد، چنین روابطی داشته باشد و همسر او بتواند این مسئله را به دادگاه ثابت نماید. در هنگام طلاق دو حالت پیش خواهد آمد که در زیر به آن اشاره کرده‌ایم.

  • عدم تعلق اجرت‌المثل به زن
  • از بین رفتن شرط تقسیم دارایی

اگر زن به منزل همسر خود باز نگردد و به چنین روابطی با مردهای نامحرم بپردازد، همسرش می‌تواند این مسئله را از طریق شکایت «رابطه نامشروع» اثبات کرده و به حق زیر دست یابد.

  • گرفتن اجازه تجدید فراش

البته در نظر داشته باشید، پس از این‌که از طرف دادگاه چنین اجازه‌ای به مرد داده شد، به زن «حق طلاق به دلیل ازدواج مجدد همسر» تعلق نخواهد گرفت.

مشاهده
مجازات و جریمه کشف حجاب در خودرو چقدر است؟ [در سال ۱۴۰۰]

رابطه نامشروع مرد

اگر زن بتواند در محضر دادگاه ثابت کند، همسرش گرفتار رابطه نامشروع است، دادگاه به او حق طلاق خواهد داد. برای مثال با همکاران مونث خود برای تفریح به کافی‌شاپ، خانه و… می‌رود.

مجازات رابطه نامشروع

مدارک لازم جهت شکایت

در آخر لازم است به مدارک لازم برای شکایت از روابط نامشروع اشاره نماییم. شما برای طرح شکایت به شاهدی معتبر یا صورتجلسه پلیس و همچنین مدارک شناسایی مانند شناسنامه، اسکرین‌شات (Screenshot) پیام‌ها ‌و کارت ملی خود نیازمند هستید. درصورتی‌که فرصت کافی برای حضور در دادگاه ندارید، می‌توانید به یک وکیل پایه یک دادگستری وکالت دهید تا کارهای شما را پیگیری کند.

مشاهده
زنا چیست و چه مجازاتی دارد؟

سخن‌ پایانی

در این مطلب تلاش کردیم تا مفهوم روابط نامشروع را به‌طور کامل برایتان شرح دهیم. امیدواریم توانسته باشیم با ارائه مطالبی دقیق و کاربردی، به اکثر سوالات شما عزیزان در ارتباط با رابطه نامشروع پاسخی مناسب دهیم.

 

سوالات متداول

مفهوم روابط نامشروع

هر زمان که زن و مرد نامحرم، ارتباط فیزیکی و یا غیرفیزیکی برقرار کنند که خلاف قوانین شرعی کشور باشد، رابطه نامشروع شکل می‌گیرد.

رابطه نامشروع جزو سابقه است؟

خیر، این دسته از روابط دارای مجازات خاص خود بوده و جزو سوء پیشینه و سوابق به شمار نمی‌آید.

مجازات یا حکم رابطه نامشروع چیست؟

همان‌طور که در این مطلب گفته شد، حکم این دسته از روابط تا نود و نه ضربه شلاق و در شرایط خاص، بین دو الی ده ماه حبس دارد.

 

5/5 (1 امتیاز)

Get legal advice

مشاوره حقوقی نیاز دارید؟

مشاوره تلفنی با وکیل پایه یک دادگستری

دریافت مشاوره
با نشر این مطلب، به افزایش آگاهی دیگران کمک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *